Talismani, minerālakmeņi, kristāli

E-pasts Drukāt

Minerāli, kristāli, talismani

Īss ievads vēsturē

Jau kopš senseniem laikiem ir pētīta un pielietota minerālakmeņu iedarbība uz cilvēkiem, viņu raksturu, veselību, aizsardzību. Šī mācība tiek saukta par litoterapiju, jo grieķu valodā “lithos” nozīmē akmens.

Iespējams, pareizāk to būtu saukt par minerālterapiju, jo mācība un darbošanās notiek tieši ar minerāliem, nevis akmeņiem.

Minerāli kā rotājumi, talismani, amuleti un ārstnieciskie elementi tikuši izmantoti senajā Ēģiptē, Persijā, Indijā un Ķīnā. Sevišķi populāri vienmēr bijuši tieši kristālveidīgie minerāli.

Kristāli ir cieti priekšmeti. Vārds kristāls cēlies no grieķu vārda “kristallos”, kas nozīmē ledus. Senie grieķi ticēja, ka kristāls ir ūdens, ko dievs sasaldējis ledū.

Vissenākie atradumi, kas vēstīja, ka jau senie cilvēki lietojuši minerālus un dārgakmeņus, vismaz kā rotas lietas, tiek datēti ar 12 gadu tūkst. p.m.ē.

Senie šumēri un asīrieši 5 gadu tūkst. p.m.ē. nēsāja krelles ar dārgakmeņiem, daži no tiem pieminēti slavenajā šumēru eposā par Gilgemešu.

Izpētot apbedījuma vietas un senās piramīdas Nīlas upes ielejā atklājās, ka senajiem ēģiptiešiem cieņā bija ahāts, tirkīzs, smaragds, lazurīts, oniks, serdoliks un jašma.

Daudz interesantas informācijas atklājās, atrokot faraona Tutanhamona kapenes.

Milzīgs daudzus minerālu tika atrasti izpētot ķiniešu valdnieku kapenes.

Ziemeļamerikas indiāņi, arī maiji, acteki izmantoja minerālus dažādās ceremonijās.

Apmēram 315. g. p.m.ē. tika sarakstīts Feofrasta darbs “Par akmeņiem”. Šajā pat laikā tiek izgatavoti pirmie akmeņu apstrādāšanas mehānismi.

Indiešu “Vēdās” tiek stāstīts par dimantiem, pērlēm, smaragdiem, rubīniem, safīriem un topāziem.

Ķīnā viens no senākajiem traktātiem par mineraloģiju ir sarakstīts apmēram 500 gadā p.m.ē..

Daļa informācijas iegūta pateicoties Ēģiptes laika papirusiem.

Līdz mums ir nonākuši Plutarha, Plīnija vecākā un Hēroda vēstījumi par minerālu brīnumaino iedarbību.

Viduslaiku Eiropā populāras bija nelielas enciklopēdijas, kurās tika aprakstītas akmeņu īpašības.

Tikai 1784. gadā franču mineralogs Renē Žists Aijs publicē savu teoriju par kristālu uzbūvi.

Diemžēl svētās inkvizīcijas laiks neveicināja šīs mācības attīstību, tieši pretēji. Tomēr, pilnībā to aizliegt arī neizdevās, jo pat Bībelē tiek pieminēti vairāki svētie akmeņi. Kopumā Bībelē kristāli pieminēti 200 reizes. Konkrētāk figurē 31 akmens, bet 12 ir izcelti jo īpaši, jo tie iekļauti svētā Ārona krūšu rotājumos. Un tie ir: ahāts, ametists, tirkīzs, smaragds, granāts, lazurīts, nefrīts, oniks, serdoliks, krizolīts, dzintars un jašma.

Vecajā Derībā vēstīts, ka dārgakmeņi bijuši iestrādāti senebreju priestera krūšu plāksnītē.

Tomēr, kā jau noprotat, minerālu ir vairāki simti un interese par to ietekmi pasaules vēsturē nekad nav mazinājusies. 1820. g. austriešu mineralogs Frīdrihs Moss piedāvāja izveidot minerālu cietības tabulu. Minerāliem ir dažāda cietības pakāpe (no 1 –10, kurā pēc cietības vismīkstākais ir talks, bet cietākais dimants), krāsa, forma (mēdz būt 7 dažādas formas) un ķīmiskā formula, kā arī ieguves vieta. Tas viss kopā, tad arī padara šos minerālus vienu no otra atšķirīgus.

Dabā minerāli “aug” līdzīgi kā ziedi un koki, tādejādi uzņemot dabas dotās enerģijas, gan no Zemes, gan Saules, gan apkārtējās vides. Biezi vien minerāli savienojas, saaugot kopā un iegūstot pat citu nosaukumu (piem. ametrīns – veidojas no ametista un citrīna saauguma).

Tā pa īstam minerālu fizikāli ķīmiskās īpašības tiek aprakstītas no 8. – 12. gs., pateicoties arābu zinātniekiem. Mūsdienu mineraloģijā darbojas likumi, kas noformulēti 20. gs beigās, pateicoties vēsturniekam V. Davam.

Dažiem minerāliem ir arī savs atklāšanas datums, kaut gan, iespējams, tie bijuši pazīstami jau daudz senākā pagātnē. Arī nosaukumi dažiem minerāliem tikuši piešķirti mūsdienās. Tā piemēram, Aleksandrīts savu nosaukumu ieguvis 1842. gadā, un nosaukts par godu Krievijas imperatoram Aleksandram II. Savukārt, termins “citrīns” tika ieviests mineraloģijā 1747. gadā. No latīņu valodas citreus – citrons, šis akmens ieguvis savu nosaukumu pateicoties dzelteni zaļganajai krāsai. Amazonīts, savukārt savu nosaukumu ieguvis pateicoties tā ieguves vietai Amazones upes baiseinā. Čaroīds toties atklāts Sibīrijā pie upes Čaras  tikai 20.gs.

Mineraloģijā nav speciālas “periodiskās sistēmas” kā ķīmijā, lai iedalītu minerālus, tomēr tie tiek sistematizēti. Pirmā minerālu un dārgakmeņu klasificēšanas metode tika piedāvāta 1860. gadā no vācu mineraloga K. Klūges puses. Līdzīgi darbojās arī vācu mineralogs, profesors H. Hjuriks, kurš izdalīja dārgakmeņus un pusdārgakmeņus.

Akmeņi (minerāli, dārgakmeņi, pusdārgakmeņi) pilda ne tikai talismanu funkciju (sargā no ļaunas acs, nelaimēm, vairo bagātību), bet labvēlīgi iedarbojas arī uz cilvēka veselību (piemēram, mazina sāpes, novērš matu izkrišanu, dziedē alkoholismu, nomierina nervus, utt. ) un raksturu (mazina vai pastiprina kādu rakstura iezīmi, attur cilvēku no pārgalvīgas rīcības). Līdz ar to katram cilvēkam atbilst vairāki akmeņi. To izvēli nosaka gan cilvēka horoskopu zīme, gan tās valdošā planēta, gan tās piešķirtās sliktās un labās rakstura īpašības, gan tās ar veselību saistītās problēmas (katra horoskopu zīme valda pār noteiktu cilvēka ķermeņa daļu, orgānu, tāpēc tas ir jāsaudzē un ar to visbiežāk ir saistītas saslimšanas, sāpes).

Lai talismans labāk iedarbotos, ir jātic viņa spēkam, jāpanāk kontakts ar to. Vislabākās sekmes sagaidāmas tad, ja iemācīsimies “elpot caur akmeni”. Tas nozīmē, ka mēs iztēlojamies sevi neredzama atmosfēras slāņa ieskautu un domās cenšamies caur akmeni “iesūkt” to sevī un tad izkliedēt pa visu ķermeni vai slimo orgānu. Vingrinājums jāveic vairākas reizes dienā. Liela nozīme arī pašiedvesmai, tātad, jo svarīgāk ticēt akmens spējām.

Jo mazāk akmens apstrādāts, jo lielāka tam enerģija, tāpēc tā saucamie talismanu akmeņi neizceļas ar sevišķu skaistumu, jo tie ir vienkārši apstrādāti smilšu mucās. Daži no tiem jānēsā parastā ādās siksniņā, saskarē ar miesu, bet citi sudraba ietvarā. Ir arī tādi akmeņi, kas jātur darba kabinetā vai mājās, jāiešuj apģērbā vai vienkārši jāieliek maciņā.

Mākslīgie minerāli, dārgakmeņi

Mākslīgie akmeņi pēc fizikālām, ķīmiskām īpašībām, izskata un krāsas ir līdzīgi īstajiem akmeņiem, tomēr tie nav saņēmuši gadu simtu vai pat tūkstošu enerģiju, kas bijusi nepieciešama, lai veidotos īstie akmeņi. Tātad šiem akmeņiem nav enerģijas, ko nodot tālāk. Drīzāk tie uzskatāmi par akmeņiem – “vampīriem”, jo tie atņem enerģiju no apkārtējās vides, cilvēkiem, lai eksistētu.

Tomēr ir arī kas labs, šos akmeņus ir labi lietot gadījumos, kad mums no kaut kā jāatbrīvojas - liekā svara, jāattīra šlakas, augoņiem, audzējiem. Ja zinām kādiem orgāniem konkrēts dabīgais akmens piešķir spēku, tad varam arī saprast kuriem neīsts (tāds pats) atņem spēku. Piemēram, Auna akmens ametists, arī fluorīts mazina galvas sāpes, bet neīsti – šie paši akmeņi ilgi nēsājot tieši izsauc galvassāpes. Toties neīstu fluorītu iesaka nēsāt paaugstināta asinsspiediena gadījumā, jo tas to samazina. Mākslīgais safīrs, piemēram, noņem kuņģa spazmas, samazina kuņģa skābi. Mākslīgie akmeņi īpaši tiek ieteikti hronisku slimību gadījumā, to ārstēšanai. Veselam cilvēkam mākslīgu akmeņu nēsāšana var būt bīstama.

Minerālu pielietošana sadzīvē

Skaudība

Visiem ir zināma patiesība par to, ka dalīta bēda ir pus bēda, bet dalīts prieks ir divkāršs prieks. Tomēr pēdējā laikā, uzmanīgi palūkojoties uz sevi un savu apkārtni, ar rūgtumu konstatējam, ka tas nebūt tā nav. Nopirkuši kaut ko jaunu, iegūstot jaunas iespējas, noslēguši veiksmīgu darījumu, mēs nesteidzamies par to “paziņot pasaulei”. Var būt daudz nevēlēšanās divkāršot savu prieku iemeslu – no komercnoslēpuma līdz personiskai kautrībai.

Bet būsim godīgi un atzīsim, ka galvenais iemesls ir bailes iedzīvoties skauģos, bailes, ka mūs varētu noskaust. Un ne bez pamata!

Ja agrāk negatīvajā iedarbībā pirmajā vietā bija agresija, nolādējums, tad tagad - skaudība. Ja kāds jums rīko skandālus, jūs varat izteikt savu sašutumu vai neapmierinātību un pārtraukt attiecības ar šo cilvēku. Bet skauģis tā ir cita lieta. Tas ārēji var neko neizpaust, neko jums nedarīt, bet viss, ko viņš domā un jūt pret jums, spēj aizšķērsot jums ”ceļu uz laimi”.

Paņēmiens, kā paglābties no skaudības, ir parādīt ienaidniekiem, ka tu nevari radīt tiem ne vismazākās briesmas un tāpēc uz tevi nav vērts tērēt savus spēkus un enerģiju. Šinī gadījumā par amuletu var kļūt jebkura nabadzības, bezpalīdzības, pazemotības zīme (piemēram, vecas un nonēsātas drēbes). Bet vai ir vērts izmantot šādu paņēmienu, ja pie rokas ir droši palīgi?

Amuleti no kristāliem, minerāliem un akmeņiem var būt gan, kā rotaslietas, t.i. ierāmēti zeltā, sudrabā vai citā metālā, gan neslīpētā veidā un pat vispār neapstrādātā veidā.

Kāpēc tieši akmeņi un kristāli? Tāpēc, ka tiem ir ļoti augstas vibrācijas, kuras iedarbojas uz visu, kas atrodas līdzās. Tāpēc tie ietekmē mūsu ķermeņa šūnas. Bez tam, tie kalpo, kā palielināmais stikls, kas fokusē kosmiskās un planētu enerģijas vibrācijas un virza tās pa mūsu ķermeņa meridiāniem.

Bet tagad par pašiem akmeņiem, kas gatavi jūs sargāt. Labākie amuleti pret skaudību ir sūnu ahāti, kurus dēvē arī par dendrītu ahātiem vai medfordītiem. Auniem, Strēlniekiem un Zivīm no skaudības labāk sargāties ar sarkanā korāļa vai hrizoprāza palīdzību.

Bez skaudības ir arī citi negatīvas iedarbības veidi naids, meli, konkurence, informatīvā pieslēgšanās, pieburšana, ļauna acs, vampīrisms u.c., no kuriem aizsargāties palīdzēs šādi minarāli.

Piemēram:

No negatīvas enerģijas iedarbības saskarsmē ar citiem – ametists, kalnu kristāls, malahīts šerils (melnais turmalīns), zaļā un sarkanā jašma.

No psihiskās un informatīvas iedarbības – berils.

No zagļiem un māju apdraudošām briesmām – granīts, hrizolīts, berils.

Lai amulets pildītu savu sargātāja lomu, jāievēro 10 noteikumi:

 • Akmenim jābūt īstam. Mākslīgie un imitācijas nestrādā
 • Jo austāka akmens kvalitāte, jo lielāks amuleta spēks. Vislielākais spēks ir neapstrādātiem akmeņiem
 • Citu cilvēku “uzlādēti” vai ieprogrammēti akmeņi labākajā gadījumā ir neitrāli, bet var nest arī ļaunumu
 • Labāk, ja akmens ir dāvināts vai paša pasūtīts
 • Akmens jāizgatavo noteiktā zvaigžņu stāvoklī, noteiktā Mēness dienā
 • Ar akmeni ir jāsarunājas, tam jādod vārds
 • Akmens jānēsā, jālieto konkrētā vietā un veidā, iestrādāts gredzenā vai kaklā, daži jātur kabatā, citi pie gultas, vēl daži uz darba galda
 • Par pārējiem noteikumiem jūs informēs speciālists

Akmeņi un veiksme biznesā

Ja biznesā nesokas, cilvēks meklē savu neveiksmju cēloņus un izeju no strupceļa. Ja biznesā veicas – cenšas kļūt vēl bagātāks, saglabāt iekrāto, pasargāt to no tīkotājiem un stiprināt savu varu.

Akmeņi var palīdzēt, kā vienā tā otram! Tikai jāzina kādu akmeni, kādā nolūkā un kā nesāt vai kur nolikt.

Darba vietā, ofisā vai veikalā kristāli un akmeņi var spēlēt lielu lomu. Tie palīdzēs jums nopelnīt naudu, atnesīs laimi un uzlabos savstarpējās attiecības. Kalnu kristālu jūs varat nolikt uz galda sev priekšā ar sānu malu, nevēršot spices smaili pret sevi vai prom no sevis.

Tas dos noteiktību un enerģiju darījumu problēmu risināšanā, kā arī pasargās no datora kaitīgā starojuma un citu cilvēku informatīvās iedarbības.

Uz biznesmeņa darba galda ļoti ērti jūtas jebkuras krāsas (tikai ne melnas) ahāta plāksnīte vai lode.

Ahāts jums dos iespēju aizstāvēt savas intereses, uzminēt konkurentu plānus, būt ideju ģeneratoram un pasargās no ļaunas acs.

Rezultāti parādīsies materiālajā plāksnē ( ja novietosiet galda 4, Zonā), attiecībās ar kolēģiem, padotajiem, partneriem, augstāk stāvošiem un finansu orgāniem (2. Zonā), jaunu plānu un darbības veidu attīstībai (7. zonā).

Sarkanā jašma uz jūsu galda veicinās intuīciju uz izdevīgiem darījumiem (4.Zonā), atvieglos iestāžu apmeklēšanu (1. Zonā), un uzlabos attiecības ar priekšniecību (9.Zonā).

Darba galda zonas:

4         9      2 

3        5       7

8        1       6

Ÿ krēsls

Bet, ja jūs vēl tikai sākat savu biznesu vai papildus esošajam gribat sākt jaunu, jums 7. zonā jānoliek brūni – dzeltens ahāts vai uvarovīts, demantoīds (zaļie granīti).

Krīzes situācijā biznesā nav reta viešņa. Vieni akmeņi palīdzēs no tās izvairīties, mīkstināt vai iziet ar minimāliem zaudējumiem. Citi ļaus valdīt pār sevi un situāciju, atrast izeju no strupceļa, palīdzēs tiesas procesā.

Veselība

Ir vājuma brīži, kuri bieži mūs vajā un ir pārpūlēšanās, sakāpinātas emocijas, stress, depresija, slimības un daudzas citas negatīvas izjūtas.

Var, kā parasti lietot tabletes, bet var mēģināt uzlabot stāvokli ar akmeņu un kristālu palīdzību. Alerģiju ofisā var izsaukt papīra putekļi, paklāji, jaunas mēbeles; tirdzniecības zālēs – dabiskās kažokādas, smaržas, sadzīves ķīmijas preces. Par aizsardzību pret alerģiju var kalpot lazurīts un brūnā jašma.

Galvas sāpes kļuvušas par ierastu mūsu dzīves sastāvdaļu - tikt no tām vaļā palīdzēs ametists, fluorīts, amazonīts (izņemot Skorpionu), serdoliks, serpentīns (izņemot Vēža zīmei), alamandīns (lillā ahāts). Bet no migrēnas – ahāts, hahāts (izņemot Vēršiem un Svariem), nefrīts.

Ja ir zems arteriālais asinsspiediens vēlams nēsāt geliodoru (dzeltenais berils) vai rubīnu, bet ja paaugstināts – hrizoprāzu, smaragdu, ofiokalcīdu. Lēkājošiem spiedienam palīdz spiedienu regulējoši akmeņi – halcedons un nefrīts (katrai horoskopu zīmei sava krāsa).

No mūsdienu dzīves veida un ārprātīgajiem tempiem pirmā cieš nervu sistēma. Akmeņi palīdz noņemt nervu nogurumu, mierīgi reaģēt uz ārējiem apstākļiem. Piemēram: rubelītis (rozā turmalīns), rodonīts vai čaroīts, smaragds un hrizoprāzs.

Ja jums ir nekustīgs dzīves veids, ilgi nākas atrasties vienā un tajā pašā stāvoklī – no sāpēm mugurkaulā grūti izvairīties. Šajā gadījumā palīdzēs labradors, kaķa acs, dūmu kvarcs, onikss, hahāts, obsidiāns un safīrs.

Raksturs

Akmeņi un kristāli, izmantojot tos, kā talismanus, spēj nostiprināt un palīdzēt veidot noteiktas rakstura īpašības. Ja uzskatāt, ka jums pietrūkst kaut kādu raksturu nosakošu spēju, izmantojiet akmeņu spēku.

Onikss palīdzēs jums aizstāvēt savas intereses. Mēness akmens (nw imitācija!) apveltīts ar pārliecināšanas spēju. Bet kopā ar ahātu palīdzēs lēmumu pieņemšanai.

Ja dzīve jūs nepārtraukti noliek izvēles priekšā, jums neiztikt bez citrīna (Skorpionam un Mežāzim tas var traucēt, jo viņi spēj precīzi formulēt mērķus un izvēles problēmas tos neuztrauc).

Celt pašapziņu palīdzēs smaragds un rodonīts.

Ir akmeņi, kuri palīdz kļūt pašpārliecinātam un drošam attiecībās ar pretējo dzimumu, panākt sevis izpratni, iekšēju atbrīvošanos, audzināt neatkarīgu raksturu, stiprināt gribu, sasniegt mērķi, palielināt redzesloku, mainīt pasaules uzskatus, vēsu prātu skatīties uz dzīvi, bez ilūzijām un maldiem, radošajai attīstībai, atmodināt jūsu gulošos talantu, garīgajai izaugsmei.

Ja esat stūrgalvīgs, jums palīdzēs kaķa acs (īsta). Tās nēsāšana sudraba gredzenā nes laimi.

Mīlestība

Prakse rāda, ka mīlestība un seksuālās problēmas ir nākamās aiz biznesa un finansu problēmām. No senām dienām akmeņi ir kalpojuši, kā mīlestības apliecinājums. Tos dāvināja saderināšanās dienā, kā mīlestības un uzticības simbolu. Laulības pārkāpumā pieķertais, lai atgūtu sievas labvēlību, dāvāja viņai dārgakmeni.

Mīlestības talismani ir kalnu kristāls, ar ieslēgumiem – “Venēras mati” (rutila ieslēgumi zeltainu vijumu veidā) un “Amora bultas” (melnā turmalīna ieslēgumi bultu veidā), tirkīzs, safīrs, rozā kvarcs.

Kaislības vīrietī izsauc raibais turmalīns (sarkanais granāts) un hrizolīts.

Sieviešu laimes akmens, savukārt, ir sūnu ahāts.

Izvēloties talismanu bez intuīcijas vēl būtu vēlams ņemt vērā jūsu:

 • Zodiaka zīmi
 • Jūsu dzīves noteicošo planētu
 • Dominējošo stihiju
 • Vārdu
 • Dzimšanas datumu un laiku, horoskopa sastādīšanai, numeroloģijai 
 • Svarīgi vai akmens kalpos kā talismans vai amulets
 • Kādu dzīves problēmu ar tā palīdzību vēlaties atrisināt (materiālu, garīgu, mīlas, veselības u.t.t.).

Tāpat jāzina kā un kur labāk nēsāt rotaslietas ar akmeņiem. Uz kakla, rokas vai gredzenā uz pirksta. Ja tas ir gredzens, tad kurā pirkstā to vilkt?

Apskatīsim hrizoprāzu. Ja nēsāsiet to zeltā uz mazā pirkstiņa, tas palīdzēs risināt materiālas problēmas, bet sudrabā uz zeltneša dos atjaunotni radošam un meklējošam garam. Bet hrizoprāza kulons uz krūtīm darbojas, kā amulets, sargājot no ļaunas acs, skaudības, meliem.

Vēl par kristāliem, talismana izvēli varat lasīt sadaļas "Pakalpojumi" apakšsadaļā "Litoterapija" un sadaļas "Ezotēriskās preces" apakšsadaļā "Minerālakmeņi, talismani".

Kā redzat, akmens izvēle nemaz nav tik vienkāršs pasākums, un to labāk uzticēt speciālistam. Toties, ja vēlaties apgūt pašmācībā šo brīnišķo tēmu, varam ieteikt sekojošu literatūru par minerāliem:

Denīza Vičelo Brauna – “Maģiskie kristāli”.

Džaspers Stouns – “Viss par ārstnieciskajiem un maģiskajiem minerāliem”. “Viss par dārgakmeņiem”.

Judy Hall – Kristālu Bībele - 2 daļas.

Lai labāk iepazītu akmeņu brīnumaino pasauli varat apmeklēt arī Horoskopu pasaules piedāvātās lekcijas. Lekciju grafiks atrodams sadaļas "Skola, kursi, lekcijas" apakšsadaļā.